Turyści upodobali sobie Maderę ze względu na jej oryginalność oraz wspaniałe krajobrazy zachwycające różnorodnością i kraterami wulkanicznymi. Jako „Perła Atlantyku” Madera jest kierunkiem niezwykle popularnym, przyciąga podzwrotnikowym klimatem, śródziemnomorską atmosferą objawiającą się w architekturze, licznymi zabytkami oraz świetną bazą gastronomiczną. Wczasowiczów najbardziej interesują plaże, które zostały ukształtowane przez wulkaniczne pochodzenie wyspy oraz nowoczesne i kosmopolityczne kompleksy hotelowe gwarantujące wypoczynek na najwyższym poziomie. Wyspa z pewnością oczaruje najwytrawniejszych podróżników, chociaż dla wielu turystów położona jest w nieokreślonym miejscu, dlatego przed planowaniem podróży warto dowiedzieć się o niej czegoś więcej.
Madera jest szczególną wyspą ze względu na bujną roślinność, niezliczoną ilość gatunków kwiatów, rozległe, zielone doliny, wspaniałe lasy i tarasowo ukształtowane pola. Wybrzeże jest skaliste i malownicze, niemniej każdy znajdzie dla siebie idealne miejsce do wypoczynku. Madera położona jest na Oceanie Atlantyckim i wspólnie z niewielkimi wyspami tworzy niewielki archipelag oddalony od wybrzeża portugalskiego o prawie tysiąc kilometrów, nieco bliżej jest do północnych wybrzeży Afryki – około 500 km. Archipelag obejmuje oficjalnie wyspy Vermela Fora, Porto Santo i kilka mniejszych jak Baixo, Ferro, Fora i Cima, a także niezamieszkałą grupę pustynnych wysp Ilhas Desertas objętych rezerwatem przyrody. Łagodny klimat określany mianem „wiecznej wiosny” gwarantuje dobre samopoczucie i stałe temperatury oscylujące w okolicach 22°C, dzięki niemu wykształciły się wspaniałe lasy wawrzynowe wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Madera to również jeden z największych na świecie wulkanów, któremu zawdzięcza zadziwiający i inspirujący krajobraz.
Nazwa wyspy powstała dzięki walorom przyrodniczym i odkryciu jej przez żeglarza Joao Goncalves Zarco, który określił ją mianem „wyspy drewna” – Ilha da Madeira. Według legendy wyspa pojawiła się w miejscu, w którym Bóg pocałował morze. Pierwszymi osadnikami byli Portugalczycy, chociaż na przestrzeni wieków władzę sprawowali na niej wojujący Hiszpanie i podbijający świat Brytyjczycy. Najstarsze plantacje trzciny cukrowej pochodzą z XV w., do ich uprawy ściągano niewolników z Afryki, w tym okresie pojawiali się również mauretańscy prześladowcy. Na Maderze gościły także znane osobistości, między innymi cesarzowa Austrii Sissi, która leczyła się na wyspie z depresji, zaszczycali także swą obecnością królowie austriaccy i węgierscy. Przez kilka miesięcy na wyspie pomieszkiwał marszałek Józef Piłsudski, pojawił się także Winston Churchill, a w ostatnich latach na wyspę zaglądał znany piłkarz Christiano Ronaldo.
Stolicą wyspy jest jest tonące w kwiatach, portowe miasto Funchal, w którym nie brakuje ekskluzywnych hoteli, wspaniałych rezydencji, wytwornych ogrodów i imponujących zabytków. Miasto rozpościera się w centrum szerokiej zatoki na południu wyspy, jego nazwa pochodzi od kopru, czyli „funcho”, który porastał przed latami całą okolicę. Turyści określają Funchal mianem „małej Lizbony” i nie ma w tym nic dziwnego, gdyż tętniąca życiem stolica ma swój urok i niespotykany klimat. W majestatycznym porcie zawsze cumują wspaniałe jachty i oświetlone liniowce, długa promenada zachęca do romantycznych spacerów, podobnie jak miejscowy ogród botaniczny, w którym można znaleźć wytchnienie i wiele gatunków egzotycznych roślin. Tradycyjne, portugalskie potrawy i owoce morza serwuje sieć doskonałych restauracji, w wielu klubach można spędzić niezapomniane noce przy rytmach tanecznej muzyki. Doskonałym miejscem na spacery jest także park Santa Catarina położony na wzgórzu ponad miastem, roztaczają się z niego niebywałe widoki nie tylko na kurort, ale także na całą wyspę. Centrum to szereg tawern i restauracji, przy okazji można zwiedzić kilka ciekawych zabytków jak na przykład piękny klasztor Santa Clara, XV-wieczny kościół Sao Paulo czy katedra. Interesujące jest także Muzeum Sztuki Sakralnej prezentujące sztukę portugalską w postaci rzeźb, posągów i przedmiotów codziennego użytku. Do lokalnych atrakcji należy wjazd kolejką linową na wzniesienie Monte, gdzie wśród pięknych widoków można zwiedzić kościół Nossa Senhora de Monte kryjący grobowiec Karola I – ostatniego cesarza dynastii Habsburgów. Kurort dysponuje również trzema wydzielonymi kąpieliskami, turyści mogą wypoczywać na miejskiej Lido, Ponta Gorda i Berreirinha. Warto również przespacerować się na granicę miasta by wygrzewać się na kamienistej Praia Formosa, z której jest doskonały widok na skalisty przylądek Cabo Girao.
Machico – zabytkowy kurort położony nad błękitnym oceanem, wśród tropikalnych owoców, kwiatów i malowniczych wzgórz. Uroku dodają okoliczne zatoczki doskonale nadające się do kąpieli i nurkowania z maską, wspaniała architektura, wyśmienite restauracje, a także przyjemne centrum z fontanną Sao Roque charakteryzującą się orientalnym wyglądem. Lokalne wino Madera najlepiej smakuje w restauracji na trójkątnym placu Largo do Municipio sąsiadującym z XV-wiecznym kościołem i ratuszem miejskim. W kurorcie można wypoczywać na jednej z niewielu na wyspie piaszczystych plaż.
Tresc opisow dostarczana przez merlinx. Canico – jedno z największych na Maderze centrów turystycznych z doskonałymi hotelami na każdą kieszeń, z których można podziwiać zachwycający ocean oraz wybierać się na zwiedzanie pozostałych zakątków wyspy. Miasteczku uroku dodają brukowane, strome uliczki wśród których można znaleźć przytulne tawerny i sklepiki z pamiątkami. W wolnym czasie warto zwiedzić okolicę XV-wiecznej katedry z manuelińskimi zdobieniami czy wspaniały pałac Sao Lourenco pełniący funkcję fortecy. Niedaleko miasteczka turyści gromadzą się na kamienistej plaży położonej przy malowniczym cyplu Ponta do Garaju lub kamienistym pasie wybrzeża na zachodzie kurortu.
Camara de Lobos – przyjemny kurort ze specyficzną, rybacką atmosferą. Kawę można wypić na tarasie restauracji, w której przesiadywał sam Churchill, a spacerować po malowniczych uliczkach wspinających się na okoliczne wzgórze. Turyści mają do dyspozycji niewielką, wulkaniczną plażę i kilka obiektów sportowych.
Porto Moniz – niewielka miejscowość letniskowa z główną atrakcją jaką są skalne, wulkaniczne baseny, o które rozbijają się oceaniczne fale, niemniej jest to miejsce idealnie przystosowane do zażywania kąpieli. W kurorcie działa skromna, ale dobra baza hotelowa, kilka przyjemnych tawern, a także istnieje możliwość spacerów po malowniczej okolicy. Odważni turyści mogą zdecydować się na uprawianie żeglarstwa i surfingu, niemniej muszą w tej części wyspy wykazać się niemałymi umiejętnościami.
Ponta Do Sol – w kurorcie można wypoczywać na niewielkiej, wulkanicznej plaży otoczonej malowniczymi wzgórzami i wypoczywać w kilku hotelach oferujących niezapomniany widok na ocean. Apartamenty dysponują również prywatnymi basenami, a miasteczko słynie z wąskich uliczek doskonale nadających się do spacerów oraz kilku dobrych tawern.
Sao Vicence – niewielkie miasteczko, na którego obrzeżach znajdują się malownicze klify spadające do wzburzonego oceanu. Miejscowość oferuje kilka hoteli o różnym standardzie, kwatery prywatne oraz okoliczną atrakcję, jaką jest zespół jaskiń Grutas de Sao Vicence i centrum wulkaniczne.